Pierwsze kroki w przygotowaniu robota koszącego FREELEXO do pracy

Instalacja robota koszącego: przygotowanie FREELEXO do pracy

Zielony ogród z oczkiem wodnym lub basenem, przytulny kącik do siedzenia, kolorowe rośliny i żywopłot zapewniający prywatność to luksus, o który trzeba odpowiednio zadbać. Wielu ogrodników hobbystów liczy na wsparcie w postaci automatycznej kosiarki. Aby jednak robot koszący mógł prawidłowo wykonywać swoje zadania, należy wykonać odpowiednie prace przygotowawcze. Chociaż prace instalacyjne, takie jak układanie przewodu ograniczającego, zwykle wykonuje się tylko raz, nie są one pozbawione pułapek i muszą być wykonane prawidłowo. Poniżej opisujemy, jak ustawić robota w ogrodzie i na co należy zwrócić uwagę.

Robot koszący Einhell Freelexo porusza się wzdłuż przewodu ograniczającego.
Na blogu wyjaśniamy, jak prawidłowo zainstalować przewód graniczny dla kosiarki automatycznej firmy Einhell.

 

Przegląd prac związanych z instalacją automatycznego robota koszącego

Aby robot koszący Freelexo mógł swobodnie poruszać się po ogrodzie, należy wcześniej wykonać kilka czynności. Możemy Cię jednak uspokoić. Ogólnie rzecz biorąc, wysiłek związany z montażem przewodu ograniczającego jest niewielki, a w porównaniu z czasem jaki w ciągu roku poświęcilibyśmy na ręczne koszenie trawnika, prace instalacyjne nie będą stanowiły znaczącej różnicy. Zaletą tego rozwiązania jest to, że kosiarkę automatyczną zwykle ustawia się tylko raz, a potem może ona dbać o ogród rok, po roku. Jeśli jednak zmieniasz aranżację ogrodu, powinieneś również zmienić położenie przewodu. Za drugim razem masz jednak wielką przewagę – już wiesz, jak to zrobić!

 

Instalacja robota wymaga wykonania następujących czynności:

 • Układanie przewodu granicznego
 • Podłączanie i mocowanie stacji ładującej
 • Instalacja samego robota koszącego
 • Sprawdzanie dostępności aktualizacji oprogramowania
 • Ustawianie czasu koszenia, wysokości cięcia itp.

Akumulator Power X-Change stanowi napęd robota koszącego.
Pasuje też do wielu innych urządzeń. Jeśli Freelexo pojawi się w Twoim ogrodzie, najpierw należy wykonać pierwsze kroki zgodne z instrukcją.

 

Ogrodnik hobbysta: krok po kroku do idealnego trawnika

Wyjaśnimy Ci krok po kroku, na co powinieneś zwrócić uwagę i w jakiej kolejności powinieneś postępować, aby samodzielnie zainstalować robota koszącego Einhell. Oczywiście bardziej szczegółowe informacje można zawsze znaleźć w instrukcji obsługi dołączonej do kosiarki automatycznej – którą udostępniamy również do pobrania tutaj oraz w sklepie serwisowym firmy Einhell.

 

Właściwe przygotowanie

Zawsze warto wcześniej wykonać szkic – niezależnie od tego, jak duży lub jak mały jest ogród. Narysuj granice ogrodu, dom, przeszkody, ścieżki, krzewy, rabaty kwiatowe, drzewa, meble, duże dekoracje i zbiorniki wodne. Mając ogólny zarys ogrodu, można najpierw zaplanować na papierze, jak i gdzie najlepiej ułożyć drut ograniczający.

Po przygotowaniu planu należy – najlepiej jeszcze przed ułożeniem drutu – po raz ostatni ręcznie przyciąć trawę, która urosła powyżej 6 cm, za pomocą kosiarki lub podkaszarki. Jeśli rozsądnie zaplanuje się terminy koszenia, wysokość trawy będzie utrzymywana przez cały seozn ogrodowy. Nowa kosiarka automatyczna będzie o to dbać regularnie, w takich samych odstępach czasu. Przed oddaniem urządzenia do użytku należy usunąć z trawnika luźne przedmioty, takie jak zabawki itp.

 

Wskazówka: Jeśli gleba jest bardzo twarda lub sucha, haki mocujące mogą się złamać po wciśnięciu w podłoże. W tym przypadku pomocne jest wcześniejsze podlanie gleby.

 

Szkic: Strefy koszenia i położenie stacji dokującej

Na podstawie sporządzonego planu można teraz określić, w jaki sposób należy wyznaczyć granice obszarów koszenia. Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca na stację dokującą. Do zainstalowania stacji potrzebne jest gniazdo zewnętrzne ze stałym zasilaniem, znajdujące się w suchym miejscu, chronionym przed słońcem i deszczem. Stacja ładowania powinna być również umieszczona na równej powierzchni na wysokości trawnika. Za stacją ładowania przewód graniczny powinien biec, co najmniej 1 metr prosto przed pierwszym zakrętem. Przed stacją ładowania, tj. po stronie, po której kosiarka automatyczna wchodzi i wychodzi ze stacji, przewód powinien biec prosto przez co najmniej 2 metry.

W zależności od tego, czy Twój model FREELEXO jest wyposażony w funkcję koszenia wielostrefowego, możesz teraz zacząć zastanawiać się, czy ma sens definiowanie różnych punktów startowych dla Twojego robota. W ten sposób można określić, w jakie dni poszczególne strefy będą koszone. Modele FREELEXO z oznaczeniem BT+ są również wyposażone w program koszenia dla obszarów pobocznych (Second Area Mowing). Oznacza to, że za pomocą drutu granicznego można również wyznaczyć wydzielone obszary pomocnicze jako obszary koszenia. Aby robot mógł tam wykonywać swoją pracę, wystarczy umieścić go w odpowiednim obszarze. Ponieważ w tym miejscu nie ma stacji ładowania, po zakończeniu pracy należy przenieść urządzenie z powrotem do głównego obszaru do stacji dokującej.

Robot koszący Freelexo będąc już podpięty do stacji i rozpoczyna ładowanie swojego akumulatora.
Stacja dokująca powinna być umieszczona z dala od deszczu i słońca w pobliskim punkcie zasilania.

 

Przygotuj akcesoria

W zależności od wybranej robota koszącego, niezbędne akcesoria – takie jak odpowiedni przewód ograniczający, haki montażowe i zaciski połączeniowe – są już zawarte w dostawie. Zwykle dołączona jest również mała linijka do mierzenia odległości między przewodem granicznym a przeszkodami. Do ułożenia przewodu granicznego potrzebne są również następujące akcesoria:

 • Młotek
 • Kombinerki
 • Nożyk do przycięcia izolacji
 • (opcjonalnie) poziomica, metrówka

 

Umieszczanie stacji dokującej i ładowanie robota koszącego

Po umieszczeniu stacji w odpowiednim miejscu można ją podłączyć. W tym celu wystarczy podłączyć ją do zasilacza sieciowego, wkładając wtyczkę do gniazdka. Po podłączeniu zasilania z przodu i z tyłu stacji zacznie migać zielona dioda LED. Następnie można włożyć akumulator Power X-Change do kosiarki automatycznej i samodzielnie podjechać do stacji, aby go naładować.

 

Układanie przewodu ograniczającego

Zasadniczo istnieją dwa sposoby układania przewodu: nad ziemią za pomocą haków mocujących oraz pod ziemią poprzez zakopanie go. Jeśli jednak drut jest układany po raz pierwszy lub w najbliższej przyszłości planujesz zmianę aranżacji ogrodu, na razie należy go ułożyć nad ziemią. W ten sposób można łatwiej wprowadzać poprawki bez konieczności uprzedniego wykopywania przewodu. Przy okazji: jeśli przewód zostanie ułożony nad ziemią, po krótkim czasie będzie zarośnięty, ponieważ jest ułożony bardzo blisko ziemi. Z reguły nie jest on już widoczny w następnym sezonie ogrodniczym.

Podczas układania drutu granicznego należy przede wszystkim zachować odpowiednie odległości i wyznaczyć wszystkie niezbędne przeszkody. Ponadto przewody ułożone równolegle nie powinny nigdy na siebie zachodzić. Dlatego należy zawsze układać przewody równolegle do siebie.

 

Obejrzyj nasze filmy instruktażowe, dostępne na stronie freelexo.einhell.pl aby lepiej zapoznać się z instalacją naszego robota koszącego. 

 

Podłączanie stacji i ustawianie Freelexo

 

Po ułożeniu przewodu ograniczającego i naładowaniu w międzyczasie robota koszącego można podłączyć stację do przewodów. Aby to zrobić, należy najpierw odłączyć przewody od zasilacza. Następnie należy odizolować oba końce przewodu granicznego i podłączyć je do przewidzianych w tym celu złączy. W tym celu końcówkę przewodu wychodzącego z przodu stacji należy przełożyć przez kanał znajdujący się na spodzie stacji ładującej i podłączyć do odpowiedniego złącza. Koniec przewodu wychodzącego z tyłu jest podłączany do drugiego złącza. Aby dowiedzieć się, który kabel powinien być podłączony do którego złącza, należy przeczytać instrukcję obsługi! Upewnij się, że kable nie krzyżują się! Po ponownym podłączeniu stacji dokującej do źródła zasilania, dioda kontrolna świeci światłem ciągłym na zielono, jeśli kable zostały prawidłowo podłączone.

 

 

Funkcje i ustawienia robota koszącego

 

Robot koszący to złożone, w pełni zautomatyzowane urządzenie z wieloma funkcjami i ustawieniami. Programowanie robota znacznie ułatwia jego obsługę. Te domyślne ustawienia są odpowiednie dla większości trawników, ale można je dostosować do własnych potrzeb. W modelach kosiarek automatycznych zgodnych z aplikacją wymieniliśmy funkcje, które można następnie regulować, oraz informacje, do których można uzyskać dostęp za pośrednictwem aplikacji Einhell FREELEXO.

 

Funkcje programowalne

 

 • Ustawienia systemowe: Język, czas
 • Kod PIN
 • Wysokość cięcia
 • Koszenie w deszczu
 • Wiele punktów startowych umożliwiających koszenie wielostrefowe
 • Funkcja koszenia brzegów
 • Ustawianie harmonogramu
 • Definiowanie drugich użytkowników / drugich kont
 • Informacje możliwe do odzyskania
 • Status operacyjny
 • Pamięć błędów
 • Statystyka kosiarek
 • Informacje o wersji oprogramowania
 • Informacje o urządzeniu
 • Instrukcje do pobrania
 • FAQ