Jak ładować baterie, aby służyły jak najdłużej?

Ładowanie akumulatorów, baterii

Z artykułu dowiesz się:

Jak zoptymalizować żywotność baterii?

Baterie towarzyszą nam każdego dnia. Niezależnie od tego, czy chodzi o telefony komórkowe, laptopy, rowery elektryczne czy akumulatory do elektronarzędzi. Niemniej jednak jest kilka rzeczy, które możemy robić lepiej w codziennym użytkowaniu, aby zoptymalizować ich żywotność. Z tego przewodnika po akumulatorach dowiesz się, jak prawidłowo ładować i przechowywać akumulatory, aby zapobiec utracie ich pojemności, a przynajmniej jak ją spowolnić. Wyjaśnimy mit dotyczący efektu pamięci i odświeżymy Twoją wiedzę o najważniejszych elementach w obchodzeniu się z bateriami. O co tak naprawdę chodzi w jednostkach takich jak wat, wolt i amperogodzina? Oto Twoja dawka wiedzy o bateriach!

Dlaczego baterie tracą pojemność? Co to znaczy, że baterie się „starzeją”?


W tym kontekście „starzenie się” oznacza utratę pojemności. Wszyscy znają zjawisko polegające na tym, że po kilku latach smartfonowi coraz szybciej wyczerpuje się bateria. W związku z tym bateria uważana jest za część, która z biegiem czasu się zużywa. Wynika to z procesów chemicznych zachodzących w akumulatorze podczas ładowania i rozładowywania. Jony litu stają się coraz mniejsze, co nieuchronnie prowadzi do utraty pojemności akumulatora. Jednak bateria może się starzeć, nawet gdy nie jest używana, np. narażona na bezpośrednie światło słoneczne oraz wynikającą z niego wysoką temperaturę. Tak więc starzenie się jest całkiem normalne w przypadku baterii, ale jesteś w stanie zrobić kilka rzeczy, aby spowolnić utratę pojemności i zapewnić jej dłuższą żywotność.
Jak ładować akumulatory?
Jak szybko ładować akumulatory? Dlaczego akumulator się rozładowuje?

Prawidłowe ładowanie akumulatorów: tak to działa!


Podłączasz ładowarkę i myślisz, że to wszystko? Niestety nie. Podczas ładowania istnieje możliwość jej optymalizacji. Natężenie prądu, które mierzone jest np. w amperach stanowi decydujący czynnik na to, czy akumulator ładowany jest szybko czy wolno. Im wyższy prąd ładowania, tym krótsza żywotność baterii. Na etykiecie z danymi można sprawdzić jakim prądem ładowane jest twoje urządzenie: ładowarki o natężeniu 3A są wystarczające do naładowania większości akumulatorów do narzędzi. Jeśli potrzebujesz naładować coś szybciej, możesz użyć naszej  ładowarki o natężeniu 6 A lub więcej. Są to ładowarki z serii Boost Charger. Pamiętaj, aby nie używać ich w każdym cyklu ładowania, ale tylko wtedy, gdy tego naprawdę potrzebujesz. Korzystając z naszej ładowarki z serii Boost Charger z funkcją błyskawicznego ładowania, można ją opcjonalnie włączyć przyciskiem. https://einhell.pl/produkt/ladowarka-pxc-x-boost-18v-6a/ Kolejnym czynnikiem jest temperatura: należy unikać ładowania w niskich temperaturach, ponieważ skraca to również żywotność. W żadnym wypadku nie należy ładować poniżej 0°C! W ładowarkach Einhell jest to zintegrowane jako funkcja ochronna.

Kiedy przerwać ładowanie baterii? Co to jest „efekt pamięci”?


Jak powinniśmy ładować akumulatory w związku z efektem pamięci? Czy efekt ten nadal występuje, czy też jest to wyłącznie mit? W dzisiejszych czasach dzięki akumulatorom litowo-jonowym możemy na szczęście powiedzieć, że efekt pamięci właściwie nie występuje w jego pierwotnej formie. Czym natomiast jest sam efekt pamięci? Efekt ten pojawia się, gdy rozpoczynamy ładowanie baterii w momencie, gdy nie są one jeszcze zupełnie rozładowane. Zwłaszcza w przypadku przestarzałych akumulatorów niklowo-kadmowych prowadziło to do stanu, w którym baterie mogły „zapamiętać” niepełny poziom naładowania i nie można ich było już naładować do pełnej pojemności podczas następnego procesu ładowania. Obecne urządzenia wyposażone są jednak w akumulatory litowo-jonowe. Mają one nie tylko znacznie dłuższy czas działania, ale również efekt pamięci nie odgrywa już tutaj znacznej roli. Niemniej jednak nawet w przypadku nowych źródeł energii, decydujące jest to, jak długo są ładowane oraz w którym momencie rozpoczynamy ładowanie.

Zasadniczo pojemność akumulatorów ulega pogorszeniu, jeśli akumulator jest podłączony do ładowarki zbyt długo. W szczególności ostatni procent procesu ładowania powoduje największe obciążenie systemu magazynowania energii. Z drugiej strony akumulator litowo-jonowy nie powinien podlegać całkowitemu rozładowaniu. Efekt pamięci nie odgrywa już tutaj znacznej roli, ale jak wspomniano powyżej, nowoczesne akumulatory litowo-jonowe mogą ulec głębokiemu rozładowaniu.

Czym jest głębokie rozładowanie akumulatora?


Nowoczesne akumulatory wyłączają się automatycznie, gdy poziom naładowania spadnie poniżej określonego poziomu minimalnego. Ma to na celu zapobieganiu zjawisku głębokiego rozładowania. O głębokim rozładowaniu możemy mówić, gdy cała pojemność akumulatora zostanie wyczerpana lub gdy wspomniana minimalna wartość obciążenia zostanie obniżona. Dzieje się tak zwykle, gdy rozładowane baterie podlegają przechowywaniu, w wyniku którego, ulegają dalszemu rozładowaniu. Jeśli takie samo rozładowanie trwa zbyt długo, następuje głębokie rozładowanie, które może spowodować trwałe uszkodzenie baterii. Czy tak głęboko rozładowane baterie można jeszcze uratować? Czasami tak. WSKAZÓWKA: Nasze ładowarki Power X-Change są wyposażone w tryb odświeżania. Jeśli do ładowarki zostanie podłączony akumulator, którego głębokie rozładowanie nie jest jeszcze zbyt zaawansowane, w wielu przypadkach można go nadal „uratować”. Ładowarka bardzo ostrożnie ładuje akumulator, aż do ponownego osiągnięcia minimalnego poziomu naładowania. Następnie akumulator można poddać standardowemu procesowi ładowania.
stacja-ladujaca-einhell
Czy doładowywać akumulator? Czemu akumulator nie trzyma prądu? Kiedy akumulator jest rozładowany? Który akumulator lepszy?

Czy doładowywać akumulator?

Optymalny poziom naładowania dla akumulatorów litowo-jonowych wynosi od 30 do 60 procent. Nawiasem mówiąc, taki poziom naładowania wskazują dwie diody LED na wskaźniku stanu naładowania akumulatorów Power X-Change. W przeciwieństwie do starszych akumulatorów krótka przerwa pomiędzy ładowaniami jest bardzo przydatna w przypadku akumulatorów litowo-jonowych. Gdy opanujemy ładowanie, następnym krokiem jest prawidłowe przechowywanie baterii.

Przechowywanie baterii litowo-jonowych: gdzie i jak długo?​


Pomieszczenie do przechowywania powinno być suche i zabezpieczone przed kurzem. Powodem tego jest mostkowanie między biegunem dodatnim i ujemnym. Wzrasta ono wraz ze wzrostem wilgotności powietrza. W rezultacie akumulator zaczyna się samoczynnie rozładowywać, co zwiększa ryzyko jego pełnego rozładowania. Jak już wspominaliśmy, decydującą rolę przy przechowywaniu odgrywa również temperatura. Zaleca się temperaturę w zakresie 10-40 stopni Celsjusza, ale optymalna temperatura w chłodnym pomieszczeniu to 15-20 stopni Celsjusza. Ponieważ wyższe temperatury przyspieszają proces starzenia baterii, powinny być one również chronione przed światłem słonecznym i bezpośrednim ciepłem. Należy również unikać zbyt niskiej temperatury, tj. temperatur poniżej 0° C. Dlatego zimą akumulatory bezprzewodowych narzędzi ogrodniczych nie powinny być przechowywane w garażu, a raczej w zabezpieczonej przed mrozem piwnicy lub bezpośrednio w domu. Podczas przechowywania należy również uważać, aby nie trwało ono zbyt długo. W idealnym przypadku nie należy przekraczać okresu sześciu miesięcy. Podczas długiego przechowywania akumulator powinien posiadać stan naładowania ok. 30-60 procent. Używając akumulatorów Power X-Change możesz to łatwo stwierdzić obserwując 2 diody LED świecące wskaźniku stanu naładowania. Ponadto akumulator należy przechowywać oddzielnie od ładowarki.
Jak dobrać akumulator? Dlaczego akumulator nie chce się naładować?
Czemu akumulatory nie działają? Akumulator co oznacza ah? Akumulator - co jest w środku? Akumulator litowo-jonowy

Kluczowe dane dotyczące akumulatorów litowo-jonowych​


W przypadku akumulatorów rolę odgrywają różne czynniki, między innymi waga, która wpływa na poręczność urządzenia. Pół kilograma może nie mieć znaczenia w przypadku kosiarki akumulatorowej, ale 500 g może mieć zrobić dużą różnicę przy długiej pracy z wiertarką akumulatorową. Jednak najważniejsze dane dotyczące baterii to prawdopodobnie amperogodziny (Ah) dla czasu pracy i waty (W) dla mocy. Całość można porównać z działaniem samochodu. W tym wypadku amperogodziny w samochodzie będą oznaczać pojemność zbiornika paliwa lub zasięg, natomiast moc można porównać do mocy silnika samochodu, czyli liczby koni mechanicznych. Dotyczy to porównania w ramach klasy mocy, która jest określana w woltach (V). Klasy napięć 10.8 V, 18 V i 36 V ugruntowały swoją pozycję na rynku akumulatorów narzędziowych. Kto jeszcze pamięta lekcje fizyki w szkole, wie 1 W = 1 V * 1 A. Czy wiesz? Zamiast używać akumulatorów 36 V, technologia Twin-Pack firmy Einhell umożliwia łatwe połączenie dwóch akumulatorów 18 V w jedno urządzenie 36 Vczyli Power X-Change, najpotężniejsze urządzenia w ramach platformy akumulatorów Einhell 18 V. Oszczędza to pieniądze i chroni środowisko – z podwójną mocą.

Mit warty uwagi: 18V i 20V to właściwie to samo?

18 V = 20 V? Nie, nie popełniliśmy tutaj błędu matematycznego. Takie uproszczenie występuje obecnie coraz częściej w przypadku narzędzi. Przykładowo: urządzenia 18-woltowe są prezentowane jako urządzenia 20-woltowe, jak również urządzenia 10.8-woltowe są przedstawiane jako urządzenia 12-woltowe. Czy jest to kłamstwo? Tak.

Akumulatory litowo-jonowe składają się z ogniw akumulatorowych o napięciu znamionowym 3.6 V. Maksymalne napięcie może jednak wynosić do 4.0 V. Jeśli teraz kilka ogniw akumulatora zostanie połączonych szeregowo, wynikiem jest np. 5 * 3,6 V = 18 V i 5 * 4,0 V = 20 V. Jednak zastosowana technologia jest taka sama. Nie daj się zatem oszukać!

Wnioski

Podsumowując, można powiedzieć, że nowoczesne akumulatory również wymagają starannego traktowania, nawet jeśli nie są tak wrażliwe jak starsze. Niemniej jednak, dzięki naszym wskazówkom, możesz łatwo przedłużyć żywotność swoich baterii i cieszyć się ich bezprzewodową energią znacznie dłużej!

Twój koszyk
Scroll to Top