einhell-ge-cg-18/100-li-t-solo-nożyce-do-trawy-i-żywop.aku-3410310

Jak zadbać o ogród wiosną?

Pierwsze wiosenne promyki słońca potrafią dodać nam wiele energii, a nawet zachęcić do podjęcia się porządków w przydomowym ogrodzie. Aby móc z radością i spokojem cieszyć się urokami zielonego terenu przy domu lub na działce należy teren ten doprowadzić do ładu po zimowym okresie hibernacji. Podpowiadamy, jakie prace powinno się wykonać w ogródku wraz z nadejściem wiosny.

Pozbycie się wspomnienia zimy w ogrodzie

 

Wiosna to właściwie najbardziej pracowity czas w ogrodzie. Po trudnych warunkach panujących w zimę należy doprowadzić teren do ładu i gotowości na kolejne pory roku. Przede wszystkim należy zgrabić pozostałe po jesieni liście i łodygi bylin. W ten sposób umożliwiamy młodym pędom swobodny rozwój. W niektórych sytuacjach konieczne może okazać się napowietrzanie trawnika, czyli proces aeracji, który można wykonać aeratorem. Oprócz tego należy przekopać ziemię oraz usunąć wszelkie chwasty, a także podlać i spulchnić wierzchnią warstwę wokół krzewów i drzew. Do tych czynności bardzo przydatne okażą się narzędzia ogrodowe.

Od razu po ustąpieniu zimowych mrozów powinno się także usunąć zimowe okrycia z drzew, krzewów i bylin. Jest to też odpowiedni moment na przycięcie gałązek niektórych krzewów, a także większości drzew owocowych. Nie należy jednak przycinać ich zbyt wiele, warto poprzestać na pozbyciu się jedynie tych gałęzi, które zostały uszkodzone, aby dodatkowo nie osłabiać drzew.

 

Przygotowanie ziemi i siewy

 

Wraz z nadejściem wiosny, warto także wzbogacać ziemię o azot, a także (jeżeli jest taka potrzeba) o inne składniki takie jak: magnez, wapń, potas i fosfor. Nawóz należy jednak dawkować z umiarem, najlepiej dwa lub trzy tygodnie przed siewem. Jednak zanim rozpocznie się wiosenne sianie, warto skontrolować efekty zimowych wysiewów. Otóż niektóre warzywa, a także część roślin wysiewana jest właśnie wtedy, dzięki czemu ich nasiona mają szanse na pobranie wody i wykiełkowanie jeszcze wczesną wiosną. Warto jednak pamiętać o regularnej kontroli prognozy pogody – przy ponownym spadku temperatur poniżej zera, warto okryć grządki, na której rośliny zaczęły się zielenić.

Większość wiosennych siewów przeprowadza się w okolicach połowy marca, kiedy to ziemia powinna być już odpowiednio nagrzana i nie kleić się do grabi i innych narzędzi. Bardzo istotne jest także, aby przy pozbywaniu się chwastów nie uszkadzać zasiewanych roślin. Aby tego uniknąć można siać rośliny wolniej wschodzące na przemian z tymi szybciej kiełkującymi. Gdy planujemy zasiać niektóre grządki później, warto zabezpieczyć je nieprzepuszczającą światła folią, aby zapobiec rozwój chwastów.