kosiarka

Na co zwrócić uwagę zakupując kosiarkę do trawy?

Równo przycięty, zielony trawnik jest ozdobą każdego ogrodu. Aby móc jednak cieszyć się takimi widokami trzeba odpowiednio o trawę dbać. Poza podlewaniem i nawożeniem istotne jest też regularne koszenie przy wykorzystaniu odpowiedniego, dostosowanego do naszych możliwości sprzętu. Na rynku znaleźć można kosiarki ręczne, spalinowe i elektryczne. Każda z nich oferuje inne funkcje i sprawdza się w odmiennych warunkach w zależności od wielkości obszaru przeznaczonego do koszenia oraz rodzaju terenu. Warto wiedzieć, na którą się zdecydować, by uzyskać zadowalający efekt przy określonym nakładzie pracy. Mianowicie ci, którym zależy na wyeliminowaniu wysiłku fizycznego, zdecydują się na modele samojezdne lub takie, które nie wymagają dużych nakładów siły przy jednocześnie skutecznej pracy.

O czym trzeba pamiętać, kupując kosiarkę?

Wybierając kosiarkę, należy wziąć pod uwagę wielkość powierzchni trawnika. Mianowicie, jeśli nasz ogród jest niewielki, wydajnie pracować będą mniejsze kosiarki ręczne lub elektryczne. Z kolei, jeśli do skoszenia jest obszar o powierzchni ponad 500 m2, wówczas trzeba postawić na bardziej wydajne urządzenia, takie jak np. kosiarki spalinowe. Poza samą wielkością powierzchni istota jest również jej struktura. Na gładkim i równym terenie, pozbawionym drzew i innych przeszkód sprawdzi się urządzenie o dużej szerokości cięcia. Natomiast w przypadku terenów z pochyłościami i nierównościami warto wybrać wytrzymały sprzęt o węższej szerokości cięcia, solidnej konstrukcji i szerokich kołach, które zwiększają przyczepność do podłoża oraz łatwiej pokonują wszelkiego rodzaju wypukłości na drodze.

Dużą rolę odgrywa też możliwość regulacji wysokości koszenia. Mianowicie ważne jest to, by dostosowywać intensywność koszenia do preferowanej wysokości trawnika. Najbardziej praktyczna jest centralna regulacja, która precyzuje ustawienia na wszystkich kołach jednocześnie. Co więcej, znaczenie ma również moc silnika. Jeśli trawnik przycinany jest regularnie, można postawić na urządzenia o mniejszej mocy. Wówczas dobrze sprawdzają się kosiarki elektryczne. W sytuacjach, gdy mamy jednak do czynienia z wysokimi trawami lepiej zdecydować się na sprzęt o większej mocy, który skuteczniej poradzi sobie z dłuższymi źdźbłami. Na bardziej wymagających powierzchniach z wysokimi trawami znacznie lepiej więc poradzą sobie kosiarki spalinowe, które są wytrzymalsze i pracują wydajniej przez dłuższy czas.

Nie można również zapominać o wyposażeniu kosiarki w pojemnik na skoszoną trawę lub system mulczujący, który mieli przyciętą trawę i wyrzuca ją ponownie na trawnik, pełniąc funkcję odżywczego nawozu wzmacniającego murawę. Kolejną ważną kwestią jest też ekologiczne podejście. Osobom, którym zależy na ochronie środowiska, zaleca się mniej inwazyjne dla natury kosiarki elektryczne, które pracują znacznie oszczędnej niż modele spalinowe i nie uwalniają duszących spalin. Ponadto są też zazwyczaj dużo cichsze. Dobrą opcją są też kosiarki akumulatorowe, których działanie nie jest uzależnione od ciągłego dostępu do prądu elektrycznego, co może być kłopotliwe np. przy koszeniu większych ogrodów.