narzędzia ogrodowe

Serwisowanie narzędzi ogrodowych – kiedy i dlaczego warto to robić?

Do pielęgnacji swojego ogródka niezwykle przydatne okazują się dedykowane narzędzia. Każdej osobie pracującej w ogrodzie zależy, aby narzędzia służyły niezmiennie skutecznie przez wiele lat. W tym celu konieczne jest jednak prawidłowe dbanie o posiadany sprzęt. Warto pamiętać, że wszelkie mechaniczne elementy narzędzi, nawet tych z najwyższej półki mogą ulegać pewnym usterkom. Aby możliwie zminimalizować szanse ich powstawania, należy poddawać narzędzia okresowej konserwacji oraz serwisowaniu. Poniżej podpowiadamy, jak najlepiej obchodzić się ze swoimi narzędziami.

Jak dbać o narzędzia ogrodowe  

Po wykonaniu ostatnich jesiennych prac ogrodowych polecamy dokonać dokładnych oględzin posiadanych narzędzi. Samo zabezpieczenie i schowanie ich do wyznaczonego w tym celu miejsca nie wystarczy. Przede wszystkim, warto zacząć od dokładnego czyszczenia wszystkich elementów ogrodowego oprzyrządowania. Aby uniknąć niepotrzebnego zalegania ziemi na narzędziach, warto używać do ich czyszczenia drucianych szczotek i wody, a następnie dokładnie je wysuszać.

Innym, istotnym aspektem dbania o swoje narzędzia jest pilnowanie, aby nie znajdowały się one zbyt długo w wilgoci, która może powodować zaleganie na nich rdzy. W przypadku już zardzewiałych narzędzi wskazane jest usuwanie rdzy za pomocą papieru ściernego oraz specjalnych preparatów. Po długich godzinach pracy ostrza narzędzi (w urządzeniach tnących) mogą się nieco zużywać i tępić. Tego typu urządzenia poleca się więc ostrzyć za pomocą pilników lub ostrzałek.

Kiedy najlepiej zabrać się za konserwację narządzi 

Najlepszą okazją do skontrolowania stanu technicznego swoich narzędzi, jak również poddania ich odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym jest koniec sezonu ogrodniczego. To wtedy, w razie jakichkolwiek usterek można zareagować najszybciej i najefektywniej. Działania konserwacyjne na narzędziach warto przeprowadzać bezpośrednio przed ich zabezpieczaniem i schowaniem w bezpiecznym miejscu na okres zimowy.

W sytuacji, gdy po zakończonym sezonie, któreś z urządzeń zostanie uszkodzone, warto natomiast niezwłocznie skorzystać z usług serwisowych dla narzędzi ogrodowych. Wiele osób, zamiast naprawiać niedziałający sprzęt, woli kupować nowe narzędzia, jednak jest to mało ekonomiczne rozwiązanie. Zapewniamy, że systematyczne dbanie o swoje narzędzia, a także ich serwisowanie może pozwolić na cieszenie się z ich użytkowania przez długie lata.