Einhell domek dla kota

Domek dla kota

DOMEK DLA KOTA

 

Koty śpią około dwa razy więcej niż ludzie. Miłośnicy kotów, którzy chcą, aby ich pupile miały własny kąt z miejscem do spania i zabawy mogą własnoręcznie w prosty sposób wykonać taki domek. Poniżej mały manual nadesłany przez Stefana. Podpowiada w jaki sposób taki przytulny kąt można zrobić samemu.

 

Do wykonania będą potrzebne:

– klej

– wkręty do drewna

– deski i płyty sklejkowe, których wielkość należy dostosować we własnym zakresie do wielkości pupila oraz naszej inwencji.

– wyrzynarka i brzeszczot do drewna

– wkrętarka i bity

– multiszlifierka i papier ścierny

 

Krok 1 – Wycinamy otwór wejściowy

Przygotowujemy wzór otworu wejściowego w postaci szablonu na kartce/ kartonie – jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie wyznaczyć kształt możemy się posiłkować wzorami znajdującymi się w internecie. Gdy już mamy odpowiedni szablon otworu – przytwierdzamy go do płyty (możemy również go odrysować).

 

Po tym rozpoczynamy czynność wycinania za pomocą wyrzynarki. Najpierw musimy jednak wywiercić jeden otwór o średnicy większej niż brzeszczot, aby wprowadzić przez niego brzeszczot wyrzynarki. Pamiętajmy przy tym o podstawowych zasadach BHP.

Po wycięciu otworu należy zaokrąglić krawędzie, które są ostre i niejednokrotnie wystają z nich drzazgi. Czynność tą możemy wykonać multiszlifierką z papierem ściernym na rzep.

 

Krok 2 – Wycinamy ściany boczne, podłogę i ścianę tylną

 

Po przygotowaniu ściany frontowej z otworem wejściowy przystępujemy do przycinania pozostałych boków. Ja dwie ścianki postanowiłem zrobić wyższe i zakończyć je „falą” gdyż miałem taką wizję i uważam, że będzie to ładnie wyglądało. Dodatkowo w ścianach bocznych wycinam otwory transportowe (wielkości ich powinna być dostosowana do dłoni). Umożliwią one w łatwy i prosty sposób zmianę miejsca ustawienia domku. Oczywiście każdą krawędź zaokrąglam (pozbawiam ostrych krawędzi i drzazg) i przy cięciu zachowuję należyte środki ostrożności.

Krok 3 – tworzymy mocowanie pod blat

Przycinamy listwy drewniane pod kątem 45 stopni tak aby wpasowały się one we wnętrzu powstającego domku przy górnej krawędzi. Listwy te mocujemy za pomocą kleju do drewna oraz wkrętów. Dobrze jest mniejszym wiertłem wywiercić otwory w które ma wejść wkręt a końcówkę tego otworu rozwiercić większym wiertłem w taki sposób, aby łeb wkręta schował się we wnętrzu otworu.

Krok 4 – Przygotowujemy blat i taras widokowy dla kota

 Wycinamy blat – zrobiłem go troszkę większy a krawędzie boczne z dwóch stron wykonałem w kształcie „fali” co powoduje, że blat będzie doskonale pasował do wyglądu ściany bocznej i tylnej wykonanej w tym samym stylu.

Do blatu przykręcamy „drapak” dla kota (może on być wykonany z kawałka okrągłego drzewa owiniętego sznurem lnianym lub można gotowy taki element dokupić w sklepie zoologicznym). Taras widokowy wycinamy dostosowany do potrzeb naszego pupila – ja sugerowałem się wymiarami jego ulubioną poduszką. Na tył tarasu wstawiłem dwie deseczki oczywiście z „falą” które przytrzymają poduszkę i będą spełniały ograniczniki przy opieraniu się kota. Oczywiście każdą krawędź delikatnie zaokrąglam pozbywając się ostrych krawędzi i drzazg.

Efekt końcowy

Domek został od razu zaakceptowany przez mojego kota i bardzo spodobał się też kotu sąsiadki. Jest on bardzo praktyczny w przenoszeniu z uwagi na uchwyty boczne i dlatego jeździ z nami na wakacje.