einhell-urządzenie-akumulatorowe-gc-sc-36-31-li-aerator-wertykulator--3420660

Zastosowanie wertykulatorów w codziennej pracy w ogrodzie

Początek wiosny to idealny moment, aby zaplanować prace ogrodowe, a także zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Do zabiegów, które mają kluczowe znaczenie dla jakości gleby i prawidłowego wzrostu roślin, zaliczamy wertykulację. Na czym polega ten zabieg? W jaki sposób można go wykonać? Więcej na ten temat dowiesz się w dalszej części naszego wpisu.

Czym jest wertykulacja?

Wertykulacja, wykonywana w ogrodach głównie w obrębie trawnika, polega na delikatnym nacinaniu wierzchniej warstwy w celu napowietrzenia gleby i usunięcia złogów filcowych, w których mogą zalegać grzyby i bakterie. Ten prosty zabieg zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, ułatwia przenikanie składników pokarmowych, a co za tym idzie — pozytywnie wpływa na rozwój i wzrost murawy.

Warto też wspomnieć o aeracji, która również ma na celu zwiększenie ilości powietrza docierającego do gleby, jednak w odróżnieniu od wertykulacji polega na nakłuwaniu wierzchniej warstwy na głębokość do ok. 10 cm. Aeratory do trawników wykazują nieco mniej inwazyjne działanie niż wertykulatory, więc zabiegi z ich zastosowaniem można wykonywać częściej częściej — nawet kilka razy do roku. Planując zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie, najpierw warto skupić się na wertykulacji, a później na aeracji.

Najlepszy termin na wykonanie tych zabiegów to wczesna wiosna, między marcem a kwietniem, czyli gdy trawa zaczyna delikatnie wyrastać i można przeprowadzić pierwsze po zimie koszenie. Dodatkowo aerację można powtórzyć również wczesną jesienią.

Wertykulatory — przydatne w pracach ogrodowych 

Wertykulator to urządzenie wyposażone w długie ostrza, które wbijają się w ziemię, tworząc poziome nacięcia w formie rowków. W ten sposób można skutecznie naruszyć wierzchnią warstwę filcu, umożliwiając jego całkowite usunięcie, co z kolei wpływa na polepszenie warunków wzrostu dla trawy.

Dostępne w naszej ofercie wertykulatory ułatwiają prace pielęgnacyjne w ogrodzie, a jednocześnie zapewniają bardzo łatwą obsługę. Są to urządzenia akumulatorowe, które zapewniają zdecydowanie lepszą wydajność niż narzędzia ręczne. Są także precyzyjniejsze i skuteczniejsze w swoim działaniu. Opcjonalnie istnieje możliwość dokupienia kosza i wałka do aeracji, co dodatkowo rozszerzy zakres ich zastosowań. Doskonałym przykładem takiego sprzętu jest GC-SC 36/31 Li Solo AERA-WERTYKULATOR marki Einhell, który możesz u nas zamówić. Polecany jest do trawników o powierzchni do 300 m2.