Test sprężarek: Różnice, cechy i zalecenia dotyczące zastosowania codziennego

Sprężarka jest potężnym źródłem ciśnienia i może być wykorzystywana na różne sposoby do prac w ogrodzie, garażu i domu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej entuzjastów majsterkowania decyduje się na tego małego pomocnika. W połączeniu z odpowiednimi narzędziami lub osprzętem, kompresor oferuje wiele korzyści w porównaniu z pracą z konwencjonalnymi urządzeniami elektrycznymi. Silne ciśnienie powietrza wytwarzane przez kompresor pozwala usunąć uporczywą rdzę, a nawet farbę za pomocą pistoletu natryskowego na sprężone powietrze. Wysokie ciśnienie umożliwia szczególnie wygodne użytkowanie podczas prac, które przy użyciu innych urządzeń wymagałyby dużego wysiłku fizycznego.

Test kompresorów Einhell: różnice, cechy i wskazówki

Dla ułatwienia Twojego wyboru, przetestowaliśmy najlepsze kompresory firmy Einhell i poniżej przedstawimy, jakie modele są dostępne i jakie funkcje oferują. Dodatkowo wyjaśnimy, jak prawidłowo korzystać ze sprężarek powietrza oraz na co zwracać uwagę podczas ich użytkowania.

Jak działa kompresor?

Zanim pokażemy Ci różne modele firmy Einhell, warto wiedzieć, jak działa kompresor. Silnik kompresora napędza tłok wbudowany w cylindrze. Ten tłok zasysa powietrze do środka, spręża je, a następnie przechowuje w tzw. zbiorniku. Tutaj powstaje powietrze sprężone, które utrzymywane jest na stałym poziomie ciśnienia, co umożliwia ciągłe korzystanie z narzędzi i akcesoriów.

Tak działa kompresor na sprężone powietrze

Możliwe zastosowania kompresora

Kompresor znajduje zastosowanie w wielu zadaniach w garażu, ogrodzie i warsztacie. W połączeniu z różnorodnymi narzędziami, kompresory oferują maksymalną wydajność w różnych zastosowaniach. Istotną zaletą kompresora jest to, że zamontowane narzędzie działa wyłącznie na sprężone powietrze, eliminując ryzyko przegrzania. Ponadto narzędzia pneumatyczne są zazwyczaj znacznie lżejsze niż porównywalne urządzenia elektryczne, co sprawia, że praca, zwłaszcza przy dłuższym użytkowaniu, jest znacznie przyjemniejsza. Jednak do jakich dokładnie prac nadaje się kompresor? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz poniżej:

Napompowywanie i sprawdzanie ciśnienia

Czy to opony rowerowe, samochodowe, materace powietrzne czy piłki, z odpowiednią pompką i właściwymi adapterami wszystko staje się łatwe. Dzięki zintegrowanemu manometrowi – mechanicznemu lub cyfrowemu miernikowi ciśnienia – możesz stale monitorować ciśnienie w oponie. Dodatkowo dostępne są różne końcówki do pompowania piłek czy basenów.

Garaż, ogród lub warsztat hobbystyczny: kompresor można wykorzystać na wiele sposobów

Przedmuchiwanie za pomocą pistoletu

Kompresor okazuje się również bardzo przydatny do przedmuchiwania, czyli czyszczenia narzędzi, elementów warsztatowych i trudno dostępnych miejsc w warsztacie hobbystycznym. Za pomocą pistoletu do przedmuchu możesz dotrzeć do miejsc, do których trudno dotrzeć zwykłym wężem odkurzacza. Dostępne są pistolety o różnych długościach, z zakrzywioną lub prostą dyszą, wykonane z lekkiego plastiku lub wytrzymałego metalu.

Kompresor do przedmuchu: czyszczenie narzędzi, detali i trudno dostępnych zakamarków w warsztacie

Szlifowanie

Za pomocą sprężonego powietrza można także obsługiwać szlifierki pneumatyczne. W przeciwieństwie do ich odpowiedników zasilanych elektrycznie, zazwyczaj charakteryzują się one niższą wagą i są wytrzymalsze ze względu na prostszą mechanikę. Uciążliwe kable należą do przeszłości w przypadku modeli zasilanych sprężonym powietrzem.

Wkręcanie za pomocą klucza udarowego

Zwłaszcza w dziedzinie motoryzacji, klucze udarowe zasilane sprężonym powietrzem są bardzo popularne, ponieważ są znacznie bardziej odporne na przeciążenia niż elektryczne. Za pomocą tych urządzeń możesz odkręcać oporne nakrętki i śruby wykonane z dowolnego materiału. Również podczas wymiany opony czy świec w samochodzie używane są pomocniki zasilane sprężonym powietrzem. Twój kompresor powinien w każdym przypadku generować co najmniej 6 barów ciśnienia do tych prac. Upewnij się również, że używasz węża sprężonego powietrza o wystarczającej średnicy wewnętrznej, aby zawsze dostarczyć wystarczającą ilość powietrza do narzędzia.

Zszywanie i wbijanie gwoździ

Dzięki podłączeniu zszywacza pneumatycznego do kompresora możesz oszczędzić znaczny czas podczas prac stolarskich i rzemieślniczych, takich jak zszywanie, przypinanie i wbijanie gwoździ. Możesz również bezproblemowo mocować listwy przypodłogowe, aby gwoździe nie były zbyt widoczne. Prace tapicerskie staną się wyjątkowo łatwe i przede wszystkim dużo szybsze.

Piaskowanie i Szlifowanie

Podczas piaskowania za pomocą kompresora, ziarenka piasku z dużą prędkością uderzają w obrabiane elementy. Szczególnie rdzawe ogrodzenia można dokładnie oczyścić tą metodą. Jeśli chcesz przygotować swoje elementy do malowania, czyli zmatowić powierzchnię w sposób czysty i precyzyjny, to piaskowanie lub szlifowanie za pomocą kompresora powietrznego to zdecydowanie najskuteczniejsza metoda. Również w tym obszarze zaleca się użycie węża pneumatycznego o odpowiedniej średnicy wewnętrznej.

Dłutowanie

Silne powietrze wydobywające się z kompresora jest szczególnie pomocne podczas dłutowania. Zamontowany na odpowiednim urządzeniu kompresor dostarcza wystarczającej rezerwy powietrza do prac związanych z kuciem. Główną zaletą w porównaniu do odpowiednika elektrycznego jest również bezpieczny sposób pracy w obszarach zagrożonych wybuchem. Również w tym przypadku zaleca się użycie węża pneumatycznego o odpowiedniej średnicy wewnętrznej.

Dłutowanie za pomocą kompresora

Czyszczenie powierzchni

Czy to taras, wnętrze samochodu czy zakurzone miejsca pod schodami, za pomocą odpowiedniej sprężarki możesz oczyścić szeroką gamę powierzchni, osiągając lśniącą czystość. Sprężonego powietrza można także użyć do wyczyszczenia trudno dostępnych narożników lub zakamarków.

Jaki kompresor wybrać?

Pewnie zastanawiasz się, który kompresor będzie dla Ciebie najlepszy. Ułatwimy Ci wybór i wyjaśniamy obszary zastosowań różnych typów sprężarek powietrza marki Einhell.

W przypadku kompresorów z zasilaniem elektrycznym, korzyść przynosi fakt, że niektóre modele są tzw. „Silent-Kompresorami”. Charakteryzują się one niskim poziomem hałasu, co sprawia, że są znacznie cichsze niż tradycyjne kompresory, nie tracąc przy tym na wydajności.

Kompresor hybrydowy to prawdziwie wszechstronne urządzenie. Istotną cechą tego kompaktowego kompresora jest możliwość zasilania zarówno poprzez akumulator, jak i prąd za pomocą kabla sieciowego – to prawdziwie hybrydowe rozwiązanie. Jest on również znacznie mniejszy niż przeciętne modele w warsztacie i zwykle nadaje się do pompowania piłek i materacy powietrznych nad jeziorem lub jako akcesorium samochodowe do regulacji ciśnienia w oponach. Dzięki uchwytowi transportowemu, ten „mini-kompresor” jest łatwy do przenoszenia i przechowywania.

Mini kompresor Einhell PRESSITO

Kompresory bezprzewodowe i walizkowe firmy Einhell znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie kompresor musi zostać przenoszony do miejsca jego zastosowania – czyli musi być mobilny. Są przenośne i elastyczne w użyciu, a także lekkie i poręczne. Dzięki inteligentnemu systemowi Power X-Change, w przypadku wersji zasilanej akumulatorowo, możesz szybko wymieniać baterię i nie przerywać pracy. Kompresory walizkowe oraz bezprzewodowe są doskonałe do przechowywania w samochodzie. 

Bezprzewodowy kompresor olejowy Einhell

Bezolejowy czy olejowy: który silnik działa lepiej?

Masz także wybór między kompresorami bezolejowymi a olejowymi. Ponieważ pompa bezolejowego kompresora logicznie rzecz biorąc nie wymaga oliwienia, oszczędzasz znaczne koszty i czas konserwacji. Kompresor bezolejowy jest również bardziej odpowiedni do prac związanych z malowaniem, ponieważ wyklucza kontaminację olejem.

Z kolei kompresor olejowy wymaga regularnych prac konserwacyjnych, co z kolei generuje koszty i zajmuje pewną ilość czasu. Jednak w porównaniu do urządzenia bezolejowego, konstrukcja ta charakteryzuje się wyższą trwałością oraz większą mocą.

Jaka ilość sprężonego powietrza będzie odpowiednia do różnych zadań?

W naszym teście kompresorów przetestowaliśmy różne prace z użyciem urządzeń i podpowiadamy, ile powietrza może być potrzebne do twoich prac oraz jaki kompresor sprężonego powietrza warto wybrać. Krótko podsumowując:

  • Do lakierowania samochodu zazwyczaj wystarczą 4 bary ciśnienia powietrza. 
  • Do pompowania opony rowerowej twój kompresor powinien generować ciśnienie powietrza wynoszące 6 barów. 
  • Do napompowania opon samochodowych, ciężarowych czy (wyścigowych) rowerów potrzebujesz nawet do 11 barów.
Już wiesz jaka ilość sprężonego powietrza będzie odpowiednia do Twoich zadań!

Dlatego zalecamy wybranie sprężarki, która może generować co najmniej 10 barów ciśnienia powietrza. Dzięki sprężarkom powietrza Einhell możesz dostosować ilość barów za pomocą regulacji ciśnienia na kompresorze, co pozwala na dowolne obniżenie i ponowne zwiększenie ciśnienia. W zależności od modelu nasze kompresory mogą osiągać maksymalne ciśnienie do 11 barów i należą do najlepszych kompresorów dostępnych na rynku.

Prawidłowe użycie kompresora

W tym fragmencie znajdziesz informacje dotyczące elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas korzystania ze sprężarki.

1. Przed uruchomieniem urządzenia koniecznie sprawdź jego stan pod kątem ewentualnych uszkodzeń oraz upewnij się, że poziom oleju jest odpowiedni. Pracuj z urządzeniem wyłącznie na stabilnej, płaskiej powierzchni, regulując niezbędne ciśnienie za pomocą łatwo dostępnego reduktora ciśnienia.

2. Zawsze noś ochronę na usta, oczy i uszy podczas pracy z kompresorem. Silny strumień powietrza może powodować poważne obrażenia ciała, dlatego szczególnie wrażliwe obszary, takie jak oczy i uszy, wymagają specjalnej ochrony podczas korzystania z kompresora powietrza.

3. Zawsze pamiętaj, że nawet po wyłączeniu urządzenia w przewodach sprężonego powietrza panuje wysokie ciśnienie. Może ono zostać uwolnione w przypadku nagłego rozłączenia połączeń. Aby zminimalizować tego rodzaju zagrożenia, stosuj bezpieczne szybkozłącza, które przerwą przepływ powietrza po otwarciu.

4. Regularnie usuwaj zgromadzoną kondensację w systemie ciśnienia i upewnij się, że między kolejnymi zastosowaniami są wystarczające przerwy na schłodzenie. W ten sposób efektywnie przedłużasz żywotność kompresora.

Wniosek: Wykorzystując narzędzia ze strumieniem sprężonego powietrza, stajesz się niezależnym twórcą niezliczonych możliwości!

Ostatecznie nie ma jednego kompresora, który nadawałby się do wszystkich projektów. Wybór urządzenia zależy od twoich wymagań i planowanych obszarów zastosowań. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie kompresory Einhell doskonale sprawdzają się do użytku domowego i już teraz należą do jednych z najlepszych urządzeń w segmencie majsterkowania. Z odrobiną praktyki i radości z działania, możesz z powodzeniem przekształcać w rzeczywistość niemal wszystkie swoje plany.

Twój koszyk
Scroll to Top