
W tym artykule przedstawimy różne metody wykorzystania wody deszczowej, jak ją zbierać oraz jakie pompy mogą pomóc w dostarczaniu deszczówki tam, gdzie jest potrzebna. Dzięki temu znajdziesz zrównoważone rozwiązania do pielęgnacji swojego ogrodu w sposób przyjazny dla środowiska.

Woda deszczowa: Korzyści z jej efektywnego wykorzystania
Niedobór wody to globalny problem, który trwa od wielu lat. Wraz ze wzrostem populacji, nie tylko gospodarstwa domowe zużywają więcej wody, ale również rośnie zapotrzebowanie w przemyśle i rolnictwie. Do tego dochodzą zmiany klimatyczne, które powodują coraz bardziej ekstremalne warunki pogodowe. Temperatury rosną, a okresy suszy stają się coraz dłuższe. Nieregularne i coraz rzadsze opady deszczu nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania na wodę. W rezultacie poziom wód gruntowych spada w wielu miejscach, zwłaszcza tam, gdzie duże powierzchnie są uszczelnione i woda nie może wnikać w glebę. Z tych powodów należy ostrożnie obchodzić się z wodą pitną i oszczędzać ją, gdzie tylko to możliwe. W tym kontekście wykorzystanie wody deszczowej staje się kluczowe.
Zalety gromadzenia wody deszczowej
- Oszczędność zasobów: Korzystanie z wody deszczowej przyczynia się do zrównoważonego zarządzania wodą pitną, której zasoby są ograniczone i w wielu regionach świata już teraz są na niebezpiecznie niskim poziomie.
- Oszczędność kosztów: Woda deszczowa jest darmowa. W przeciwieństwie do wody pitnej, za którą trzeba płacić, ponieważ jej dostarczanie wiąże się z kosztami utrzymania systemów wodociągowych i uzdatniania.
- Odciążenie systemów zaopatrzenia: Mniejsze zużycie wody z sieci wodociągowej odciąża systemy zaopatrzenia w wodę pitną oraz systemy kanalizacyjne.
- Odbudowa zasobów wód gruntowych: Nawadniając trawnik i rośliny wodą deszczową, umożliwiasz jej przesiąkanie do gleby, co wspomaga odbudowę zasobów wód gruntowych.
Właściwości wody deszczowej

Sposoby gromadzenia wody deszczowej
Beczka na deszczówkę
Jednym z najbardziej popularnych i powszechnie spotykanych rozwiązań jest beczka deszczowa. Jej główną zaletą jest to, że można ją ustawić bez większych przygotowań. Jest stosunkowo niedroga, nawet jeśli trzeba ją będzie kiedyś wymienić. Możesz umieścić kilka beczek wokół domu i ogrodu, najlepiej tam, gdzie rynna przechodzi w rurę spustową. W ten sposób woda spływająca z dachu jest zbierana w rynnach i ostatecznie w beczce deszczowej. Należy jednak pamiętać, że beczki deszczowe mogą pękać zimą, gdy woda w nich zamarza. Zaleca się ich opróżnianie przed spadkiem temperatury poniżej zera.

Pompy do beczek na deszczówkę
Zebraną wodę deszczową możesz wykorzystać na różne sposoby. Możesz wybrać beczkę deszczową z wbudowanym kranem i przelewać ją do konewek. Jeśli posiadasz beczkę deszczową bez kranu, skorzystaj z odpowiedniej pompy do deszczówek lub akumulatorowej pompy do czystej wody z elastycznym wysięgnikiem. Zaczep pompę na beczce i podłącz do niej węża ogrodowego lub napełniaj nią konewki.
Zbiorniki podziemne
Chcesz gromadzić wodę deszczową, ale nie chcesz umieszczać beczek w ogrodzie? Istnieją zbiorniki podziemne, które pozwalają na zbieranie wody deszczowej i przechowywanie jej nawet przez zimę do późniejszego wykorzystania. Zbiorniki te mają większą pojemność i nie zajmują przestrzeni na powierzchni ogrodu. Dostępne są w różnych modelach i rozmiarach, począwszy od płaskich zbiorników, przez okrągłe modele, aż po zbiorniki wykonane z plastiku lub murowane cysterny. Zakup oraz montaż zbiornika podziemnego jest zazwyczaj droższy niż korzystanie z beczek, ale może się opłacić, zwłaszcza jeśli planujesz intensywnie wykorzystywać deszczówkę.

Pompy do zbiorników podziemnych
Wybór odpowiedniej pompy do Twojego zbiornika nie jest uzależniony od jego rodzaju, ale od Twoich potrzeb dotyczących ilości i zastosowania wody. Zazwyczaj do podziemnych zbiorników stosuje się pompy ssące, czyli pompy powierzchniowe, takie jak pompy ogrodowe, lub hydrofory, które zasysają wodę za pomocą węża i pompują ją pod odpowiednim ciśnieniem. Wysokie ciśnienie tłoczenia umożliwia podłączenie do pompy zraszaczy ogrodowych.
Rynny - ważne doprowadzenie wody deszczowej
Twój dach i rynny mają pełnić rolę doprowadzenia wody do zbiornika? W takim razie musisz pamiętać o regularnym czyszczeniu rynien, aby do beczki nie trafiała zbyt zanieczyszczona woda. Aby wstępnie przefiltrować wodę, możesz rozważyć zamontowanie w rurze spustowej rynny filtra wstępnego. Po jesieni i zimie koniecznie usuń z rynien gruby brud i liście. Możesz to zrobić łatwo i wygodnie za pomocą naszej bezprzewodowej dmuchawy do liści ze specjalnym zestawem do czyszczenia rynien.
Możliwości wykorzystania wody deszczowej
Istnieje kilka sposobów na wykorzystanie wody deszczowej w domu i ogrodzie. Po pierwsze ułatwia ona nawadnianie ogrodu, ponieważ naturalna i miękka woda deszczowa doskonale nadaje się do podlewania roślin, trawników, warzywników i sadów. Oprócz tego możesz również wspomagać nią zaopatrzenie w wodę użytkową w domu. W tym celu będziesz potrzebować automatycznej pompy ogrodowej lub zestawu hydroforowego. Wody deszczowej możesz wtedy używać na przykład do spłukiwania toalety lub prania w pralce.
Uwaga: w zależności od miejsca zamieszkania może być prawnie wymagane, aby woda pitna i deszczówka przepływały oddzielnymi systemami rur. Instalacja osobnego systemu deszczowego jest zwykle kosztowna, dlatego wcześniej zastanów się, gdzie i w jaki sposób zamierzasz wykorzystać wodę deszczową oraz ile jesteś gotów w to zainwestować.

Przydatne wyposażenie do nawadniania ogrodu
Zraszacze
Na dużych trawnikach najczęściej stosuje się zraszacze lub systemy nawadniające. Dla zapewnienia optymalnego działania tych urządzeń konieczna jest pompa o odpowiednio wysokim ciśnieniu. W tym przypadku idealnie sprawdzą się mocne pompy ogrodowe.
Nawadnianie kroplowe
W grządkach, pod krzewami lub bylinami można zainstalować tzw. system Micro-Drip. W tym systemie woda wypływa tylko kropelkami z małych otworów w wężu, co zapobiega wysychaniu roślin.
Węże ogrodowe
Wąż ogrodowy z pistoletem zraszającym to chyba standardowy element wyposażenia każdego ogrodu. Wadą tego rozwiązania jest konieczność ręcznego nawadniania. Podczas urlopu, bez automatycznego systemu nawadniania, będziesz zdany na pomoc innych osób.
Konewki
Ten klasyczny element powinien znajdować się w każdym ogrodzie i na każdym balkonie. Chociaż konewka jest używana głównie do podlewania roślin doniczkowych, można nią również precyzyjnie podlewać rośliny w ogrodzie.
Opryskiwacze
Podlewanie młodych roślin, sadzonek i świeżo posadzonych nasion wymaga szczególnej ostrożności. Opryskiwacze są idealne do tego zadania, gdyż delikatnie rozpylają wodę, tworząc mgiełkę.
