Akumulatorowa pilarka ręczna w praktyce: co potrafi i dlaczego jest potrzebna?

Akumulatorowa pilarka ręczna Einhell

Z artykułu dowiesz się:

Ręczna pilarka tarczowa to niezbędny element wyposażenia każdego majsterkowicza – nie powinno jej zabraknąć w żadnym dobrze zaopatrzonym warsztacie. Jest to idealne narzędzie do wykonywania prostych i czystych cięć, ale także precyzyjnych cięć ukośnych. Poręczna i mocna piła oraz odpowiedni brzeszczot pozwalają na łatwe cięcie drewna tak precyzyjnie, jak to tylko możliwe.
Praca piłą tarczową zasilaną akumulatorem daje prawdziwą wolność! Bez konieczności zwracania uwagi na irytujący kabel i bez uzależnienia od lokalizacji gniazdka, praca może być prawdziwą przyjemnością! Na przykład drewniane panele na nowy taras można przyciąć już na miejscu bez konieczności szukania przedłużacza. Rozważasz zakup bezprzewodowej piły tarczowej? Poddaliśmy nasze akumulatorowe ręczne pilarki tarczowe Testowi Ręcznej Piły Tarczowej Einhell i wyjaśniliśmy, w jaki sposób praktyczna akumulatorowa pilarka potrafi zaimponować, jak i gdzie można jej używać oraz na co należy zwrócić uwagę.
Akumulatorowa ręczna piła tarczowa firmy Einhell musiała sprawdzić się w praktycznym teście i poradziła sobie doskonale.
Akumulatorowa ręczna piła tarczowa firmy Einhell musiała sprawdzić się w praktycznym teście i poradziła sobie doskonale.

Do czego użyć piły tarczowej?

Choć ręczna pilarka tarczowa nie może imponować taką wszechstronnością, jak piły uniwersalne czy wyrzynarki, to nadal jest sprzętem, który powinien znaleźć się w każdym dobrym warsztacie domowym. Zastanawiasz się dlaczego? Ponieważ prawie żadna inna piła nie wykonuje tak precyzyjnych, długich cięć pod odpowiednim kątem. Ręczna pilarka tarczowa jest praktycznie niezastąpiona do prostego cięcia płyt, paneli lub belek, do przycinania ich na długość i do cięć ukośnych.
Na przykład, jeśli chcesz wykonać cięcie ukośne, możesz łatwo ustawić wcześniej kąt, pod jakim wytrzymała tarcza piły tarczowej, napędzana mocnym silnikiem, przecina obrabiany przedmiot. Długie, proste cięcia są łatwe do wykonania przy pomocy prowadnicy wzdłużnej. Dzięki ręcznej pile jesteś mobilny i możesz wykonywać profesjonalne cięcie drewna w dowolnym miejscu, nawet poza warsztatem. Nic więc dziwnego, że najlepszym sposobem na bezprzewodową pracę jest akumulatorowa ręczna piła tarczowa. Nasze akumulatorowe ręczne pilarki tarczowe są częścią rodziny Power X-Change, w której można łączyć wszystkie akumulatory i ładowarki ze wszystkimi urządzeniami systemowymi. W zależności od tego, jak długo planujesz pracować nad swoim projektem, możesz wybrać akumulator Power X-Change o odpowiedniej wydajności. Wtedy będziesz dobrze przygotowany do wszelkich prac związanych z majsterkowaniem!

Porównaliśmy różne modele: piła wahadłowa vs. piła wgłębna

Ręczne pilarki tarczowe są dostępne w dwóch różnych wersjach: jako piły wahadłowe kapturowe i piły do cięcia wgłębnego. Poniżej wyjaśniamy, jak oba modele różnią się w sposobie działania.

Piła tarczowa

Klasyczne ręczne pilarki tarczowe to tak zwane wahadłowe pilarki tarczowe. Konkretnie oznacza to, że tarcza piły tarczowej jest sztywno zamocowana wewnątrz osłony ochronnej. Jeśli maszyna jest postawiona na obrabianym przedmiocie, kaptur ochronny jest podnoszony – kaptur odchyla się zatem do góry. Jeśli urządzenie zostanie usunięte z przedmiotu obrabianego po cięciu, osłona ochronna ponownie opadnie i zakryje brzeszczot piły tarczowej. Mechanizm ten ma na celu zapobieganie urazom i ochronę tarczy piły tarczowej.
Klasycznymi ręcznymi piłami tarczowymi są tzw. wahadłowe piły kapturowe.
Klasycznymi ręcznymi piłami tarczowymi są tzw. wahadłowe piły kapturowe.

Zagłębiarka

Zagłębiarka, którą pod taką właśnie nazwą można znaleźć w naszym asortymencie, jest również jedną z ręcznych pilarek tarczowych. W przeciwieństwie do pilarki z kołpakiem wahadłowym, osłona zagłębiarki jest sztywno zamocowana, a tarcza piły tarczowej „zanurza się” w obrabianym przedmiocie. Piły wahadłowe z kapturkiem lepiej nadają się do cięć, ponieważ są zawsze przymocowane do jednego końca obrabianego przedmiotu. Zagłębiarki można użyć też do wycinania w obrabianym przedmiocie. Za pomocą zagłębiarki możesz na przykład łatwo wyciąć otwór na zlew w swoim nowym blacie kuchennym.

Zagłębiarka "zagłębia się" w drewno - stąd jej nazwa - i dlatego idealnie nadaje się do wycinania.
Zagłębiarka "zagłębia się" w drewno - stąd jej nazwa - i dlatego idealnie nadaje się do wycinania.

Jak działa akumulatorowa piła tarczowa?

W zależności od tego, co chcesz pociąć swoim narzędziem, w realizacji projektów pomogą Ci Ci odpowiednie akcesoria. Dzięki akumulatorowej pilarce tarczowej Einhell masz również zaletę pracy bez kabla. Możesz także ciąć również długie drewniane deski, nie martwiąc się o długość kabla. Wydajne akumulatory Power X-Change zapewniają maksymalną moc i w razie potrzeby możesz je w każdej chwili wymienić. Ponadto akumulatory PXC można stosować we wszystkich narzędziach z rodziny Power X-Change, niezależnie od tego, czy są one używane w warsztacie czy w ogrodzie. Dodatkowo każdy akumulator może być ładowany w dowolnej ładowarce Power X-Change. Maksymalna wydajność i elastyczność dzięki inteligentnym akumulatorom litowo-jonowym – to właśnie obiecuje Power X-Change!

Proste, długie cięcia

Jeśli chcesz skrócić drewniany panel lub wyciąć kilka pasków drewna z jednej deski, ułatwisz sobie pracę używając ręcznej piły tarczowej z prowadnicą wzdłużną. Ważne jest, aby przyłożyć prowadnicę wzdłużną do prostej krawędzi, aby uzyskać precyzyjne, proste cięcie.

Precyzyjne cięcia ukośne

Chcesz wykonywać dokładne cięcia ukośne? To pokazowa dyscyplina ręcznej piły tarczowej! Z łatwością wyregulujesz kąt nachylenia urządzenia lub tarczy piły tarczowej bez dodatkowych narzędzi. Ponadto wymagany kąt pomiędzy 0° a 45° można łatwo odczytać ze zintegrowanej z urządzeniem skali.

Szyna prowadząca jako praktyczne akcesorium

Przydatnym akcesorium, bez którego już nie będziesz chciał się obyć, jest szyna prowadząca. Aby całkowicie bezpiecznie wykonywać proste cięcia, warto sięgnąć po szynę prowadzącą. Szyna prowadzi ręczną piłę tarczową dokładnie po obrabianym przedmiocie. Zintegrowana gumowa warga, która opiera się bezpośrednio na nim, również minimalizuje ryzyko oderwania się piły tarczowej od wyznaczonego toru.

Prosta i bezpieczna wymiana brzeszczotów

W zależności od materiału i projektu, aby uzyskać doskonałe cięcie, potrzebne są różne brzeszczoty. Ręczne pilarki tarczowe Einhell zostały zaprojektowane tak, aby można było łatwo i bezpiecznie wymienić tarczę piły tarczowej. Pamiętaj jednak, że zawsze powinieneś nosić rękawiczki, aby uniknąć skaleczenia!
Pilarki ręczne tarczowe są często stosowane ze specjalnymi szynami prowadzącymi.
Pilarki ręczne tarczowe są często stosowane ze specjalnymi szynami prowadzącymi.

Ważne cechy akumulatorowej piły tarczowej

W naszym teście ręcznych pił tarczowych akumulatorowe ręczne pilarki tarczowe Einhell uzyskały dobre wyniki nie tylko ze względu na wydajność, ale także ze względu na wielofunkcyjność i przydatne wyposażenie.

Silnik bezszczotkowy

Akumulatorowa pilarka tarczowa TE-CS 18/190 Li BL przekonuje bezszczotkowym silnikiem elektrycznym. Silniki bezszczotkowe są bardziej wydajne i mocniejsze niż konwencjonalne silniki elektryczne. Maksymalnie wykorzystują pojemność akumulatora, a jednocześnie zapewniają moc niezbędną do wymagających prac związanych z piłowaniem. W przeciwieństwie do silników ze szczotkami węglowymi, modele bezszczotkowe nie ulegają ścieraniu mechanicznemu, a zatem mniej się zużywają. Ponadto silniki bezszczotkowe nie wymagają żadnych prac konserwacyjnych.

Regulacja głębokości cięcia

We wszystkich modelach ręcznych pilarek tarczowych z zasilaniem akumulatorowym można precyzyjnie dopasować głębokość cięcia do ciętego elementu. Zanim zdecydujesz się na zakup takiej piły, powinieneś dowiedzieć się o maksymalnej głębokości cięcia poszczególnych narzędzi, abyś mógł dobrać najlepsze dla Ciebie urządzenie.

Adapter ssący

Piłowanie powoduje zabrudzenia. Pył drzewny i wióry wirują w powietrzu – nie należy ich wdychać, ani pozwolić, aby jakikolwiek z tych elementów dostał się do oczu. Aby zapewnić bezpieczną pracę, a także ułatwić późniejsze sprzątanie, za pomocą adaptera ssącego do modeli bezprzewodowych pilarek tarczowych firmy Einhell można podłączyć zewnętrzny system odsysania pyłu.

Dobra widoczność dzięki oświetleniu LED

Aby uzyskać dobry obraz obrabianego przedmiotu, nawet w słabo oświetlonym otoczeniu, możesz wybrać model piły ze zintegrowanym oświetleniem LED. Pozwala to również lepiej widzieć linię cięcia, co ostatecznie sprawia, że jest ono dokładne. Jednak dla uzyskania optymalnego wzoru cięcia szczególnie ważna jest odpowiednia tarcza piły tarczowej.

Jaka brzeszczot do jakiego materiału?

Wybór pił tarczowych jest tak duży, że wiele osób nie wie, którą wybrać. Poniżej postaramy się wyjaśnić najważniejsze podziały, rozmiary i właściwości, co możesz wykorzystać jako wskazówkę podczas wyboru jednego z naszych urządzeń. Ostatecznie jednak wybór piły tarczowej jest zawsze indywidualną decyzją.

Rozmiar brzeszczotu

Przy wyborze brzeszczotu należy zawsze zwracać uwagę na jego średnicę i otwór. W zależności od modelu, piły ręczne różnią się maksymalną średnicą i średnicą otworu. Otwory 20 i 30 mm są powszechne, ale w każdej chwili możesz przeczytać instrukcję obsługi, aby upewnić się, który brzeszczot jest odpowiedni dla Twojego urządzenia.

Jakość brzeszczotu tarczowego

Niektóre z naszych modeli ręcznych pił tarczowych są dostarczane z brzeszczotem z twardego metalu, który jest jednym z tak zwanych kompozytowych brzeszczotów tarczowych. Brzeszczoty z węglików spiekanych składają się z metalowego korpusu pośrodku i są otoczone twardym metalem lub diamentem. Jednoczęściowe piły tarczowe (np. ze stali taśmowej lub stali szybkotnącej) zużywają się bardziej i są w porównaniu z nimi mniej wytrzymałe. Piły tarczowe wykonane z twardego metalu są bardzo popularne, nie tylko ze względu na dobry stosunek ceny do jakości.

Zęby piły tarczowej

Zęby piły mają również kluczowe znaczenie dla precyzyjnych cięć odpowiednich dla danego materiału. Ogólnie rzecz biorąc, piły tarczowe z wieloma zębami tną wolniej, ale czyściej. Piły tarczowe, które mają od 16 do 24 zębów, nadają się szczególnie do grubych cięć, na przykład do skracania łat dachowych. Piły tarczowe z liczbą zębów od 30 do 48 umożliwiają czyste cięcie i nadają się do uniwersalnego zastosowania. Gdy brzeszczot ma ponad 60 zębów, nadaje się do twardego drewna oraz precyzyjnych cięć pod kątem.

Cięcie innych materiałów

Jeśli chcesz ciąć inne materiały oprócz drewna, powinieneś najpierw sprawdzić w instrukcji obsługi, czy Twoja ręczna piła tarczowa jest do tego przystosowana. W zależności od materiału można dobrać odpowiednią piłę tarczową – na przykład do metalu lub tworzywa sztucznego.
Piły tarczowe Einhell są zwykle dostarczane z tarczą z węglików spiekanych.
Piły tarczowe Einhell są zwykle dostarczane z tarczą z węglików spiekanych.

Inne rodzaje pił ręcznych

Oprócz pilarek wahadłowych i zagłębiarek, które szczegółowo zbadaliśmy w naszym Teście Na Ręczną Piłę Tarczową, istnieją inne ręczne piły, które mogą Cię zainteresować. Poniżej krótko podsumowaliśmy, co te maszyny mogą zaoferować i jakie mają przeznaczenie.

Bezprzewodowa mini piła tarczowa

Bezprzewodowa mini pilarka tarczowa firmy Einhell jest mała, lekka i poręczna. Jest to, młodsza siostra klasycznej ręcznej piły tarczowej. Świetnie sprawdza się do prostych cięć w kawałkach drewna, parkietach lub panelach z różnych materiałów. Jednak cięcia ukośne lub cięcia z szyną prowadzącą nie są w tym przypadku możliwe – warto do tego wykorzystać akumulatorową ręczną piłę tarczową. Jest ona częścią rodziny Power X-Change, w której można łączyć ze sobą wszystkie akumulatory, ładowarki i urządzenia systemowe.

Uniwersalna piła akumulatorowa

Akumulatorowa piła uniwersalna Einhell jest piłą szablastą i dlatego nie jest tak naprawdę porównywalna z piłą tarczową. Podobnie jak w wyrzynarce, brzeszczot piły ręcznej jest przeciągany przez materiał ruchem podnoszącym. Dlatego też świetnie nadaje się do przecinania różnych materiałów. Dzięki temu jesteś niezależny i nie potrzebujesz profesjonalnie wyposażonego warsztatu.

Wyrzynarka

Brzeszczot wyrzynarki jest przeciągany pionowo przez materiał ruchem podnoszącym. Dzięki wyrzynarce dany kształt można wyciąć szczególnie precyzyjnie. Długie, proste cięcia lub okrągłe wycięcia – dzięki odpowiednim akcesoriom i odrobinie praktyki wyrzynarka okazuje się wszechstronnym urządzeniem.

Wniosek: akumulatorowa ręczna piła tarczowa jest ważnym element podstawowego wyposażenia majsterkowicza

Jak widać, ręczna piła tarczowa jest niezastąpiona przy cięciu drewna. Dzięki modelowi zasilanemu bateryjnie możesz również pracować całkowicie bezprzewodowo i swobodnie – dzięki czemu możesz też łatwo ciąć długie elementy na wymiar bez plątaniny kabli. Zwłaszcza jeśli posiadasz już urządzenie Power X-Change i masz w domu jeden lub więcej akumulatorów, bezprzewodowa ręczna pilarka tarczowa firmy Einhell z pewnością powinna być częścią podstawowego wyposażenia Twojego domowego warsztatu!
Twój koszyk
Scroll to Top