Bezpieczny powrót na dwa kółka: Tak przygotujesz rower na pierwszą wiosenną wycieczkę!

Z artykułu dowiesz się:

Wraz z nadejściem wiosny nie tylko cieszymy się z cieplejszych dni, ale również z możliwości powrotu do jazdy na rowerze. Ten popularny sposób spędzania wolnego czasu staje się coraz bardziej powszechny – w 2022 roku na całym świecie sprzedano aż 143 miliony rowerów! W Holandii liczba rowerów przewyższa nawet liczbę mieszkańców!

Zanim jednak ponownie wskoczymy na siodełko, warto poświęcić czas na dokładne wyczyszczenie i sprawdzenie naszego pojazdu. Pamiętajmy, że dobrze utrzymany rower nie tylko posłuży nam dłużej, ale przede wszystkim będzie bezpieczniejszy w użytkowaniu.

W tym artykule dowiesz się, dlaczego czyszczenie roweru jest tak ważne, a także na jakie kluczowe elementy zwrócić szczególną uwagę przed pierwszą wiosenną wycieczką.

Z naszego artykułu dowiesz się, co powinieneś sprawdzić w swoim rowerze przed wyruszeniem w podróż.

Jakie znaczenie ma dokładne sprawdzenie roweru przed rozpoczęciem sezonu?

Zanim wsiądziesz na rower i wyruszysz na pierwszą wycieczkę, koniecznie dokładnie go sprawdź i wyczyść. Kompleksowy przegląd nie tylko zapewni Ci bezpieczeństwo podczas jazdy, ale także wydłuży żywotność Twojego dwukołowca. Po długich zimowych miesiącach, warunki atmosferyczne i sposób przechowywania, mogły negatywnie wpłynąć na różne jego elementy. Szczególną uwagę zwróć na:

  • Opony
  • Hamulce
  • Przerzutki
  • Łańcuch
  • Dzwonek

Wiele czynności możesz wykonać samodzielnie. Pompowanie opon, wymiana dętki, montaż nowego dzwonka czy czyszczenie i oliwienie łańcucha to proste czynności, które każdy może wykonać w domu. W Internecie można znaleźć wiele poradników dotyczących samodzielnego naprawiania drobnych usterek rowerowych.
Jednak bardziej skomplikowane naprawy np. hamulców i przerzutek warto powierzyć fachowcom, którzy ocenią stan poszczególnych elementów i dokonają niezbędnych regulacji lub napraw. Pamiętaj, że źle działające hamulce lub przerzutki mogą stwarzać poważne zagrożenie podczas jazdy.

Zapamiętaj!

Nawet jeśli korzystasz z roweru sporadycznie, regularne sprawdzanie jego stanu technicznego jest niezwykle ważne. Zaleca się, aby przynajmniej raz w roku oddać rower do przeglądu w profesjonalnym serwisie.

Zapamiętaj!

Nawet jeśli korzystasz z roweru sporadycznie, regularne sprawdzanie jego stanu technicznego jest niezwykle ważne. Zaleca się, aby przynajmniej raz w roku oddać rower do przeglądu w profesjonalnym serwisie.

Szczegółowa kontrola roweru

Zazwyczaj rowery spędzają zimę „hibernując” w garażach, szopach ogrodowych lub piwnicach. Zanim jednak nadejdzie wiosna i rowery ponownie zostaną „wybudzone”, może minąć nawet pół roku. W tym czasie mogą pojawić się różne problemy, które mogą wpłynąć na funkcjonalność roweru i zagrażać Twojemu bezpieczeństwu. Dlatego tak ważne jest, aby przed pierwszą wiosenną jazdą sprawdzić kluczowe komponenty roweru. Pozwoli to na komfortową i bezpieczną jazdę bez obaw o usterki.

Kontrola opon

Po długiej zimie opony rowerowe prawdopodobnie straciły ciśnienie. Nawet nowe i wysokiej jakości opony mogą tracić do 1 bara ciśnienia miesięcznie! Dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać i korygować ciśnienie – co 2 tygodnie, niezależnie od częstotliwości używania roweru. Do pompowania opon możesz użyć tradycyjnej pompki stojącej lub specjalnej pompki rowerowej. Bardziej komfortowym rozwiązaniem są jednak akumulatorowe kompresory Einhell. Dostarczane są one z różnymi adapterami, pasującymi do wielu typów wentyli.
Szczególnie praktyczny jest hybrydowy kompresor Einhell PRESSITO 18/25 Hybrid, który może być zasilany zarówno akumulatorem, jak i kablem sieciowym. Posiada on cyfrowy manometr, który wyświetla aktualne i docelowe ciśnienie.
Akumulatorowy kompresor samochodowy Einhell CE-CC 18 Li również umożliwia precyzyjne ustawienie ciśnienia za pomocą wyświetlacza LCD.

Poręczne kompresory bezprzewodowe idealnie nadają się do opon rowerowych.

Podczas pompowania opon koniecznie sprawdź, czy utrzymujesz odpowiednie ciśnienie powietrza. Zalecana wartość ciśnienia może się różnić w zależności od rodzaju nawierzchni, rozmiaru opony i wagi kierowcy. Zazwyczaj obowiązuje ogólna zasada: im szersza opona, tym mniejsze wymagane ciśnienie powietrza. Producent opon z reguły podaje zalecane zakresy ciśnienia powietrza na bocznej ściance opony, określając minimalną i maksymalną wartość.

W poniższej tabeli znajdziesz przybliżone wartości ciśnienia dla różnych grubości opon oraz odpowiednie wytyczne:

Typ roweru

Szerokość opony

Ciśnienie w barach

Ciśnienie w psi

Rower szosowy

25mm

7.0 

100

Rower żwirowy

35mm

4.5 

65

Rower trekkingowy

40mm

4.0 

58

MTB

50mm

3.0 

29

Ważne informacje

Wartości w tabeli są przykładowe. Napompuj opony zgodnie z własnymi preferencjami i sposobem użytkowania. W przypadku rowerów elektrycznych należy zawsze dodać 0,5 bara, ponieważ akumulator i silnik stanowią dodatkowy ciężar. Zawsze przestrzegaj zaleceń producenta opon.

Ważne informacje

Wartości w tabeli są przykładowe. Napompuj opony zgodnie z własnymi preferencjami i sposobem użytkowania. W przypadku rowerów elektrycznych należy zawsze dodać 0,5 bara, ponieważ akumulator i silnik stanowią dodatkowy ciężar. Zawsze przestrzegaj zaleceń producenta opon.

Ponadto, podobnie jak w przypadku samochodu, należy regularnie sprawdzać stan bieżnika opon rowerowych. W zależności od nawierzchni obowiązują różne wymagane minimalne głębokości bieżnika.

Jeśli zauważysz uszkodzenie opony lub dętki, które prowadzi do wycieku powietrza, wykonaj następujące kroki: zdemontuj oponę z felgi, korzystając z łyżki do opon, a następnie usuń starą dętkę. Nową dętkę delikatnie napompuj, aby ułatwić sobie instalację, a następnie umieść ją wewnątrz opony. Następnie z powrotem załóż oponę na felgę, dopompuj do odpowiedniego ciśnienia i ponownie zamocuj koło na miejscu.

Wyczyść i nasmaruj łańcuch rowerowy

Aby zapewnić płynną zmianę biegów i bezpieczeństwo jazdy, łańcuch roweru musi być zawsze czysty i nasmarowany. Zanieczyszczenia mogą negatywnie wpływać na jego pracę i przenoszenie mocy.

Łańcuch i przerzutkę tylną łatwo wyczyścisz specjalną szczotką do łańcucha z nylonowym włosiem, szczotką do zębatek i letnią wodą. Możesz też użyć odtłuszczacza lub specjalnego środka do czyszczenia łańcucha, aby usunąć stary olej i brud. Zębatki, przerzutki i koła pasowe również należy dokładnie wyczyścić. W tym celu możesz użyć starej szczoteczki do zębów, jeśli nie masz pod ręką szczoteczki do zębatek.

Przed naoliwieniem łańcucha przepłucz go ciepłą wodą i wysusz. Nakładaj olej lub spray do łańcucha na ogniwa łańcucha, powoli przesuwając go do tyłu. Ruch ten równomiernie rozprowadzi smar.

Ważne informacje

Łańcuch rowerowy powinien być regularnie czyszczony i smarowany – w zależności od częstotliwości użytkowania – co jeden do dwóch miesięcy. Najlepiej jest czyścić go po każdej większej wyprawie. Możesz również naoliwiać łańcuch przed dłuższą jazdą bez konieczności wcześniejszego dokładnego czyszczenia, pod warunkiem, że nie jest on zbyt mocno zabrudzony. 

Ważne informacje

Łańcuch rowerowy powinien być regularnie czyszczony i smarowany – w zależności od częstotliwości użytkowania – co jeden do dwóch miesięcy. Najlepiej jest czyścić go po każdej większej wyprawie. Możesz również naoliwiać łańcuch przed dłuższą jazdą bez konieczności wcześniejszego dokładnego czyszczenia, pod warunkiem, że nie jest on zbyt mocno zabrudzony. 

Bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem

Aby bezpiecznie poruszać się rowerem, oprócz dwóch niezależnie działających hamulców (na przednie i tylne koło) rower musi być wyposażony w następujące akcesoria:

Oświetlenie: dynamo lub zasilane baterią

Światło przednie: biały reflektor i odblask

Światło tylne: czerwone światło tylne i odblask

Odblaski: po dwa żółte odblaski na każdym kole / białe odblaskowe szprychy lub opony

Dzwonek: o wyraźnym i dobrze słyszalnym dźwięku

Przed każdym wyjazdem należy upewnić się, czy wszystkie elementy bezpieczeństwa są w dobrym stanie: Czy oświetlenie działa? Czy odblaski są nadal przymocowane? Czy dzwonek jest wyraźnie słyszalny?

Aby uniknąć obrażeń podczas jazdy na rowerze, ważne jest, aby zadbać o odpowiednie wyposażenie. Chociaż w Polsce nie ma prawnego obowiązku noszenia kasku dla osób dorosłych, zdecydowanie jest to zalecane. Kask może uratować życie w razie wypadku, zarówno podczas wycieczek rowerowych, jak i w codziennym ruchu ulicznym.

Hamulce i pozostałe elementy

Warto zadbać o regularny, fachowy serwis rowerowy ze szczególnym uwzględnieniem hamulców, zębatek i mechanizmu przerzutek. Tylko dzięki temu zyskasz pewność prawidłowego funkcjonowania wszystkich podzespołów i gwarancję pełnego bezpieczeństwa podczas kolejnych wycieczek.

Czyszczenie roweru

Wiosenny przegląd to nie tylko serwis, ale także dokładne czyszczenie roweru. Większość zabrudzeń można łatwo usunąć za pomocą letniej wody i węża ogrodowego. Zaschnięty brud, taki jak ziemia, błoto czy ptasie odchody, może wymagać nieco większego wysiłku, jednak można go skutecznie usunąć, stosując większy nacisk wody. Nasza akumulatorowa myjka ciśnieniowa Einhell HYPRESSO 18/24 Li doskonale sprawdza się w tym zadaniu. Działa pod ciśnieniem 24 barów i dzięki 5-metrowemu wężowi ssącemu może korzystać z dowolnego źródła wody, takiego jak wiadro, kanister, staw czy jezioro – a dzięki wbudowanemu filtrowi wody, HYPRESSO może działać niezależnie od dostępu do kranu. Dzięki temu możesz czyścić swój rower elektryczny, miejski czy górski w dowolnym miejscu. Nasza myjka została dodatkowo wyposażona w tryb ECO, który jest bardziej delikatny dla powierzchni wrażliwych na zarysowania. W tym trybie bezprzewodowa myjka średniociśnieniowa działa pod ciśnieniem 14 barów, co sprawia, że jest szczególnie odpowiednia do czyszczenia rowerów.

Dzięki filtrowi wody możesz czyścić swój rower HYPRESSO w dowolnym miejscu.

Przed czyszczeniem ciśnieniowym możesz także spryskać ramę roweru specjalnym środkiem do czyszczenia rowerów i pozostawić go na chwilę. Następnie wystarczy spłukać detergent czystą wodą.  Dodatkowo, do usuwania trudnych zabrudzeń idealnie nadaje się nasza akumulatorowa szczotka powierzchniowa Einhell PICOBELLA 18/90. Dzięki dołączonej szczotce SOFT 120/50 można delikatnie, ale skutecznie wyczyścić nawet wrażliwe materiały. Aby uniknąć zacieków wodnych na ramie i dokładnie usunąć pozostały brud, wystarczy wytrzeć rower suchą szmatką.

Dokładne i regularne czyszczenie oraz sprawdzanie roweru jest niezwykle ważne dla wydłużenia jego żywotności, a także bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Te urządzenia pomogą Ci w przeglądzie Twojego roweru:

Twój koszyk
Scroll to Top